11162018

Last update12:51:23 AM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Aktuality Zpravodajství Svěcení brněnské katedrály po opravě

Svěcení brněnské katedrály po opravě

Svěcení brněnské katedrály po opravě

Katedrální chrám svatého Václava v Brně posvětil po generální opravě interiéru vladyka metropolita Kryštof spolu s arcibiskupem Simeonem. Vladykové zároveň vysvětili drahocenné pokrytí svatého prestolu a nový žertvenik s panychidním stolkem. Chrámové opravy a pořízení vzácného vybavení katedrály je dílem péče představeného, duchovního správce mitr. prot. Mgr. Jozefa Fejsáka, brněnského okružního protopresbytera. Spolu s církevní obcí se na uhrazení prací a pořízení výše jmenovaných předmětů nejvíce podíleli bratři Martin David a Marek Kolibal.


Po vykonání svěcení se konala na nové pokrývce svatého prestolu prvá archijerejská Božská liturgie. Spolu s archijereji sloužili mitr. prot. Mgr. Jozef Fejsák, jer. Marek Malík, arcidiákon Vasyl Buchuk a diákon Borislav Rudić. Vladyka metropolita ve svém kázání připomněl hlubokou víru, naději a lásku zesnulého otce archimandrity Sávy (Nerudy), který ve svých 90. letech vlastnoručně opsal svaté evangelium pro svatý prestol brněnské katedrály. Vladyka Kryštof ještě jako olomoucko-brněnský biskup zřídil pro něj zlacené desky. Dodnes se z něj čte při bohoslužbách svaté evangelní čtení v češtině.
Po ukončení bohoslužeb vladyka arcibiskup Simeon poděkoval metropolitu Kryštofovi za jeho lásku k brněnskému chrámu a jeho pastvě. Přejeme brněnské církevní obci, jejímu duchovnímu správci o. Mgr. Fejsákovi a pomocnému duchovnímu Marku Malíkovi i vynikajícímu pěveckému sboru hojnost Božího požehnání. Na mnohá a blahá léta!