po06252018

Last update12:51:23 AM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Aktuality Zpravodajství Medzinárodná vedecká konferencia

Medzinárodná vedecká konferencia

Medzinárodná vedecká konferencia

Pravoslavná bohoslovecká fakulta PU v Prešově uspořádala 9. října 2012 mezinárodní konferenci k 620. výročí zesnutí svatého otce Nikolaje Kabasili. Konferenci zahájil prot. ThDr. Ján Šafin, PhD. spolu s metropolitou českých zemí a Slovenska Kryštofem, který též jako prvý vystoupil s přednáškou věnovanou světcovu životu a jeho nejvýznamnějšímu dílu - výkladu „O Božské liturgii“. S pohledu dogmatického odkazu představil svatého Nikolaje Kabasilu profesor Athénské univerzity metropolita Avidu Kiril, titulární hierarcha konstantinopolského patriarchátu.

Kromě velmi zajímavého obsažného vystoupení profesora ThDr. Štefana Pružinského, CSc. přednášel o teologickém odkazu církevního otce ze 14. století doc. ThDr. Pavel Milko, Ph.D. Další příspěvky členů profesorského sboru Pravoslavné bohoslovecké fakulty, ale i fakulty Řeckokatolické se věnovaly otázkám filosofickým, etickým, psychologickým a pedagogickým v souvislosti s osobností svatého Nikolaje Kabasili.
Církev jeho památku slaví 20. června. Kromě zmíněného výkladu Božské liturgie patří k nejznámějším jeho knihám „Život v Kristu“ a tři homilie věnované přesvaté Bohorodici.