11162018

Last update12:51:23 AM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Aktuality Zpravodajství Posvěcení kříže v Mladé Boleslavi

Posvěcení kříže v Mladé Boleslavi

Posvěcení kříže v Mladé Boleslavi

Posvěcení kříže v chrámu svaté Barbory v Mladé Boleslavi se konalo v sobotu 20. října 2012. Jedná se o velký dřevěný kříž, který zbožní věřící zhotovili a vztyčili na vnější straně oltáře chrámu svaté Barbory, který zde pravoslavná církev již několik let užívá. Svěcení kříže předcházely tři svaté křty, které udělil metropolita Kryštof Alexandrovi, Maximovi a Xenii. Božskou liturgii spolu se svým archijerejem sloužil místní duchovní správce Mgr. Pavel Samotovka, igumen Stefan z Milovic, prot. Mgr. Miroslav Vachata z Krupky, jer. Michail Hryha z Jablonce nad Nisou, arcidiákon Vasil Buchuk z Prahy, diákon Josef Brožek ze Železného Brodu a diákon Alexandr Lukanič z Prahy.

Na konci bohoslužeb vyznamenal vladyka Kryštof obětavé pravoslavné věřící: bratra Vasila Hrehirchu a sestry Tatyanu Tokchtar, Oksanu Tauchenovu a Hannu Klingu. 

Po udělení svatých tajin ve sv. archijerejské liturgii a průvodu okolo chrámu spojeného se svěcením čestného a oživujícího kříže Kristova pozval místní duchovní správce Mgr. Pavel Samotovka všechny přítomné na slavnostní oběd, při něm se konala tak zvaná liturgie po liturgii. To znamená, uskutečnilo se duchovní společenství věřících okolo bílého stolu. Tento pravoslavný obyčej sbližuje a upevňuje osobní přátelství mezi duchovními a věřícími.
Přejeme mnohá a blahá léta otci Pavlovi, jeho mladoboleslavským věřícím i všem jejich přátelům, dobrodincům a známým.