po10232017

Last update09:26:55 PM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Aktuality Zpravodajství Dialog pravoslavných církví s Evropskou unií

Dialog pravoslavných církví s Evropskou unií

Dialog pravoslavných církví s Evropskou unií

Dne 17. října 2012 se na půdě Evropské komise konal historicky první seminář mezi pravoslavnými církvemi a Evropskou komisí (EK). Setkání se uskutečnilo z iniciativy poradenské kanceláře Evropské komise a jejího předsedy Barrosa (poradní orgán se jmenuje BEPA − Bureau of European policy advisers). Evropská komise započala oficiální dialog s církvemi a náboženskými společnostmi na základě článku 17 nedávno přijaté Lisabonské smlouvy, který hovoří o otevřeném, transparentním a pravidelném dialogu s církvemi a náboženskými společnostmi. Cílem započatého dialogu je vzájemná výměna informací na aktuální témata, se kterými se Evropská unie potýká, a také hledání řešení. Evropa v současnosti prochází rozsáhlou transformací, jejíž důsledky bude pociťovat několik následujících generací. I proto je dialog s nejtradičnějšími a nejdéle existujícími institucemi kontinentu − církvemi velmi důležitý a pro budoucnost Evropy zcela zásadní.

Autokefální pravoslavné církve mají v Bruselu několik stálých pozorovatelů, kteří řeší vzájemné bilaterální vztahy národních církví a EU (samostatnou kancelář mají Ekumenický patriarchát, Ruská pravoslavná církev, Řecká pravoslavná církev, Rumunská pravoslavná církev a Kyperská pravoslavná církev). V současné době se dohodly na společném postupu v rámci EU a založily tzv. Evropskou pravoslavnou platformu při EU (CROCEU), která zve i ostatní autokefální církve, včetně naší Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku, k účasti na jednáních a společném postupu. Za naši církev byl na toto jednání s EK oficiálně delegován Mgr. Ondřej Chrást, tajemník pro vnější vztahy a ekumenu, přítomen byl též jako pozorovatel Mgr. Vladislav Gerka, který je také často aktivní v rámci konference evropských církví (CEC) v Bruselu.
Témata tohoto historicky prvního vzájemného dialogu byla určena názvem semináře „Podpora solidarity v současné hospodářské krizi: příspěvek Pravoslavné církve k evropské sociální politice“. Zasedání otevřel metropolita Emanuel z Francie, který zastupuje Ekumenický patriarchát v Evropě. Mezi dalšími řečníky byl např. igumen Philip (Simonov) z Moskevského patriarchátu, dále pak zástupce Řecka, Kypru, Rumunska, Srbska a Polska. V rámci bloku „Mezigenerační solidarita“ promluvil i náš zástupce Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku Mgr. Ondřej Chrást. Ve svém příspěvku zdůraznil zejména teologické kořeny mezigenerační solidarity v Pravoslavné církvi a jako stěžejní aspekt k prohlubování mezigenerační solidarity označil absolutní podporu rodiny, výchovy v rodinách.
Velká část promluv se zabývala ekonomickou krizí a jejími dopady na společnost a ekonomiku jednotlivých zemí. Velmi často z úst pravoslavných představitelů zaznívalo, že krize je především hodnotová, morální, a ta ekonomická je pouze důsledkem těchto „vyšších“ krizí. Druhé části semináře a diskuse se zúčastnila také komisařka EK za Řecko Maria Damanaki, která tlumočila pozdravy prezidenta Evropské komise J. M. Barossa a promluvila o současných nejdiskutovanějších aspektech ekonomické krize a možnostech budoucího vývoje. Evropa se chystá na zásadní politické i ekonomické kroky již v příštím roce, zatím však není jisté, jestli tyto plánované rozsáhlé změny schválí všechny členské státy a zdali se Evropa nerozdělí na tzv. „dvoukolejnou Evropu“.
Velmi diskutovaným tématem byl také záchranný balíček pro Řecko, na setkání bylo přítomno několik zástupců Řecké pravoslavné církve, kteří velmi podrobně popisovali důsledky současné řecké krize v rámci EU. Krize je dle jejich názoru mnohem hlubší a zásadnější, než by se mohlo ze sdělovacích prostředků zdát.
Setkání pravoslavných církví působících v rámci EU s jejími institucemi mají i nadále pokračovat. Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku vede také jednání ohledně možné prezentace připravovaného výročí 1150 příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 2013 i na půdě „hlavního města“ EU.

Metropolitní úřad Pravoslavné církve v českých zemích