po10232017

Last update09:26:55 PM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Aktuality Zpravodajství Osmdesáté výročí v Josefově

Osmdesáté výročí v Josefově

Josefov pravoslaví

Osmdesáté výročí chrámu svatého Jiljí v Josefově - Jaroměří si připomněli věřící a duchovní 8. prosince 2012. V letošním roce péčí okružního protopresbytera otce Milana Jareše byl chrám celkově zrekonstruován. Kromě nové střechy, nové fasády, výmalby interiéru, došlo i k umístění uměleckých mříží, které chrání nové dveře a okna před poškozením. Chrám se nalézá totiž v parku před Josefovskou pevností, kde se několikrát ročně konají rockové festivaly. Jejich účastníci v parku přespávají a mnohdy se pokoušeli využít chrámový prostor jako noclehárnu.

Stavbu chrámu zahájili pravoslavní věřící počátkem roku 1932. V místní kronice postupně uveřejňované na webových stránkách (www.pravoslavihk.cz) se o tom píše: „Z popudu továrníka Vladislava Čerycha v Josefově ustavila se zde roku 1920 náboženská obec pravoslavná. Bohoslužby konány byly nejprve v bytě Vladislava Čerycha, později v jedné třídě Komenského školy, třída byla propůjčena zdarma. Během doby místnost nepostačovala a nevyhovovala ani pro bohoslužby i předsevzal si Vladislav Čerych postavit zvláštní veřejnou kapli. Na 29. dubna 1932 svolal Vladislav Čerych schůzi pravoslavných, kde se o stavbě kaple jednalo a hned rozhodlo. Byl předložen stavební plán Vladislavem Čerychem a architektem Otto Kubečkem z Jaroměře a Jeho Přeosvíceností vladykou Gorazdem schválen. Vladislav Čerych polovinu nákladů hradil sám a druhou věřící místní pravoslavné obce vybrali nebo odpracovali. Dne 11. května 1932 byly posvěceny základy a hrubá stavba byla dokončena již 28. května. Svěcení celého chrámu bylo stanoveno na den svatého Václava. Byla to velkolepá slavnost, které se účastnilo mnoho hostí.

Jak se dospělo k rozhodnutí, kterému světci má být kaple zasvěcena. Po uvážení všech návrhů ustanoveno, zasvětit kapli svatému Jiljí, a to z tradičních důvodů, neboť v prastaré osadě Ples, na jejímž místě postavena byla roku 1780-1787 pevnost Josefov, vyjímal se na návrší nad nynějším soutokem Labe a Metuje románský kostelík sv. Jiljí. Uvádí se již při roce 1350. Kostelík byl zbořen za pevnostních prací r. 1786…..“ Ještě téhož roku byla stavba chrámu svatého Jiljí dokončena a stala se expoziturou pražské katedrály svatých Cyrila a Metoděje. Bohoslužby zde konali proto pražští duchovní včetně biskupa českého a moravskoslezského.
Archijerejskou výroční svatou liturgii konal spolu s metropolitou Kryštofem okružní protopresbyter o. Milan Jareš, lanškrounský duchovní správce otec Patrik Ludvík a duchovní správce koclířské církevní obce o. Jiří Kolář. Bohoslužby se zde konají pravidelně zatím jen o sobotách podle rozvrhu. Pravoslavní věřící sem přicházejí z Jaroměře i s blízkého okolí.