11162018

Last update12:51:23 AM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Aktuality Zpravodajství Svěcení chrámu svaté Kateřiny Alexandrijskou v Praze 2

Svěcení chrámu svaté Kateřiny Alexandrijskou v Praze 2

Svěcení chrámu svaté Kateřiny Alexandrijskou v Praze 2

Magistrát hlavního města Prahy poskytl k užívání pravoslavné církvi chrám svaté Kateřiny v Praze 2 nedaleko metra „C“ stanice I.P.Pavlova. Jeho zakladatelem byl císař Karel IV. „Otec vlasti“, který si velmi vážil východního křesťanství a upřímně ctil svatou mučednici Kateřinu Alexandrijskou. Chrám svaté Kateřiny, nalézající se v areálu nemocnice byl několikrát přestavován. V současné době nese znaky jak gotického, tak i barokního stavebního slohu. Charakterizuje jej gotická věž a velmi bohatá barokní výzdoba.

První pravoslavná bohoslužba se v chrámu svaté Kateřiny v Praze konala v pondělí 24. prosince na Štědrý den roku 2012. Vladyka metropolita Kryštof spolu s duchovními nejprve vysvětil nový sv. prestol a celých chrám po četných úpravách. Kromě svatého prestolu, daru tachovské církevní obce, je v chrámu též vhodný ikonostas z chrámu berounského a mnoho dalších bohoslužebných předmětů, jako například sedmiramenný svícen, dar Duchovního zastupitelství „Podvorija“ Ruské pravoslavné církve z Karlových Varů, bohoslužebná souprava věnovaná chrámu metropolitou Kryštofem, či ručně šité pokrývky na sv. prestol věnované monastýrem svatého Václava a Ludmily v Loučkách.
Prvé archijerejské Božské liturgie, která následovala po svěcení, se zúčastnili duchovní a věřící ze všech sedmi pravoslavných církevních obcí v Praze. Mezi vzácné účastníky patřila Její Excellence paní Daniela Anda Grigore-Gitrman, mimořádná a zplnomocněná velvyslankyně Rumunské republiky v ČR spolu s doprovodem.
Metropolita Kryštof na základě usnesení Metropolitní i Eparchiální rady předal chrám pro bohoslužebné účely bulharským pravoslavným věřícím, jejichž církevní obec vede prot. Mgr. Plamen Todorov. Správcem budovy – kostelníkem byl ustanoven pomocný duchovní jer. Mgr. Konstantin Moravenov. Chrám je otevřen pro veřejnost denně v souvislosti s bohoslužebným programem. Mimo tento program je možné si návštěvu chrámu domluvit osobně s otcem Konstantinem na tel 722 015 023, či na elektronické adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .