po10232017

Last update09:26:55 PM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Aktuality Zpravodajství Svěcení nového chrámu svaté mučednice Ludmily v Praze

Svěcení nového chrámu svaté mučednice Ludmily v Praze

Svěcení nového chrámu svaté mučednice Ludmily v Praze

Nový pravoslavný chrám svaté mučednice Ludmily v Praze byl slavnostně vysvěcen v sobotu 29. prosince 2012. Chrám se nalézá na teritoriu Ruské federace v objektu výstaviště na Sibiřském náměstí v Praze 6 – Bubenči. Pro bohoslužebné účely jej získalo „Podvorije“ – Duchovní zastupitelství Ruské pravoslavné církve v České republice pod vedením prot. Mgr. Nikolaje Liščeňuka.

Svěcení chrámu vykonal z pověření Jeho Svatosti Kirilla, patriarchy moskevského a celé Rusi, vladyka Marek, arcibiskup grigorijevský, spolu s vladykou metropolitou Kryštofem a dalšími duchovními. Slavnostního svěcení prvého pravoslavného chrámu svaté Ludmily v Praze se zúčastnili kromě duchovních a věřících ze všech církevních obcí také hosté z Moskvy, Říma a Vídně. Přítomen byl mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ruské federace pan Sergej Borisovič Kiselov. Po ukončení svěcení promluvil jak vladyka Marek, tak i metropolita Kryštof, kteří vyjádřili vděčnost všemohoucímu Bohu a poděkování představitelům Ruské federace, Duchovnímu zastupitelství Ruské pravoslavné církve v České republice, velvyslanectví Ruské federace v Praze a všem dárcům a obětavým věřícím, kteří se podíleli na jeho budování. Vladyka metropolita zvláště poděkoval Jeho Svatosti patriarchu Kirillovi za jeho otcovské pochopení pro potřeby věřících v Praze, kteří se již mnoho let nevejdou do chrámů, ve kterých se konají bohoslužby církevně-slovansky. Dále vyjádřil radost nad tím, že byl nových chrám posvěcen na památku české kněžny svaté Ludmily, prvé křesťanské mučednice všech Slovanů. Před několika lety totiž věnoval otci Nikolaji ikonu s ostatky svaté Ludmily, které naší církvi daroval vzácný pražský arcibiskup František Tomášek, s prosbou, aby se snažil zbudovat chrám k její cti. Otci Nikolaji se podařilo splnit toto přání a ikona s ostatky dnes spočívá na novém svatém chrámovém prestolu. Závěrem svého vystoupení věnoval chrámu sadu „orleců“. Nakonec poděkoval arcibiskupu Markovi za jeho návštěvu a daroval mu jubilejní medaili s vyobrazením svatých Cyrila a Metoděje.

Po svěcení následovalo všenoční bdění, při kterém vladyka Marek udílel věřícím pomazání svatým olejem. Prvou svatou archijerejskou liturgii sloužili oba hierarchové následujícího dne v neděli 30. prosince.

Nový pravoslavný chrám svaté Ludmily je otevřen veřejnosti každý den podle programu. Jeho duchovním správcem se stal otec prot. Vladimír Abrosimov, velvyslanecký kněz doposud spravující chrám svatého velkomučedníka Jiřího, uprostřed areálu Ruského velvyslanectví. K novému jubilejnímu roku 2013 má Praha 10 pravoslavných chrámů, kde se konají posvátné bohoslužby.