11162018

Last update12:51:23 AM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Aktuality Zpravodajství Zahájení cyrilometodějského roku na veletrhu cestovního ruchu v Brně

Zahájení cyrilometodějského roku na veletrhu cestovního ruchu v Brně

Pravoslavná církev

Největší veletrh cestovního ruchu na Moravě Go-Region Tour spolu otvírali nejvyšší církevní představitelé naší republiky – začátek veletrhu byl totiž ve znamení Cyrilometodějského výročí – 1150 let od příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.
Vladyka Kryštof, metropolita českých zemí a Slovenska Pravoslavné církve, kardinál Dominik Duka, jihomoravský hejtman Michal Hašek 17.1.2013  společně s několika dalšími hosty, včetně ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského nebo státního tajemníka ministerstva regionálního rozvoje Slovenské republiky Františka Palko, otevřeli jeden z největších středoevropských veletrhů cestovního ruchu Go-Region Tour na brněnském výstavišti. Důvodem účasti nejvyšších církevních představitelů bylo, že rok 2013 je rokem 1150 výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu a celá Jižní Morava – kraj Jihomoravský i kraj Zlínský mají toto výročí a akce s nimi spojené jako nevýznamnější událost vůbec v celém roce 2013, předpokládá se, že akce spojené s výročím přiláká i veliké množství turistů. Jihomoravský kraj také velkou část oslav v Mikulčicích finančně podporuje.

„Tento rok bude pro nás požehnaný,“ uvedl při návštěvě stánku Jihomoravského kraje vladyka Kryštof. Podle jeho slov dokládá význam velkého výročí i to, že na Moravu se v květnu chystá konstantinopolský patriarcha Bartoloměj, přímý nástupce patriarchy Fotia, jež svaté Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu vyslal.

Na základě dohody Pravoslavné církve a Římskokatolické církve jsou celostátní oslavy pojímány také ekumenicky - společně. Oslavy budou mít dva vrcholy  - v Mikulčicích ve dnech  24- 26. května v rámci "Setkání kultur", které pořádá Pravoslavná církev, a na Velehradě dne 5. července v rámci "Dnů lidí dobré vůle", které jsou tradičně pořádány Římskokatolickou církví.
„Význam této cyrilometodějské mise je obrovský. V rámci globalizace a do jisté míry emigrace, která se v 19. a 20. století přestěhovala za Atlantik, víme, že cyrilometodějský odkaz je živý i v Americe. V tomto smyslu je to velké výročí,“ uvedl kardinál Dominik Duka.

 

To, že vedle sebe dnes na zahájení stáli významní církevní představitelé a shodně hovořili o návratu k tradičním křesťanským hodnotám, není náhoda. Vzájemná dohoda dvou církví hlásících se plně k cyrilometodějskému odkazu je historickým krokem, který má poukázat na jednotu křesťanů v naší republice při připomenutí si jednoho z nejvýznamnějších milníků naší i evropské historie. „Vedle sebe stojí křesťanský Východ i Západ,“ uvedl také vladyka Kryštof. „Přenášíme se do 9. století, jehož výročí je ve znamení tohoto roku. Vracíme se ke křesťanství, které s sebou nese hodnoty, jež jsou neopominutelné. Je to život sám, život jako pouť.“

Celodenní účast metropolity Kryštofa i kardinála Duky pokračovala řadou veřejných vystoupení, společným slavnostním obědem, tiskovou konferencí, a také odborným seminářem, na kterém Římskokatolický arcibiskup Olomoucký Jan Graubner, představil desítky navazujících akcí CaM jubilea. Jak také zaznělo na semináři, Římskokatolická církev, Pravoslavná církev, evangelické církve a Židé patří všichni neodmyslitelně a společně k počátkům naší státnosti, k počátkům naší kultury. Cyrilometodějské výročí je jedinečnou možností všech ukázat, že církve mají společnosti stále co dávat a neustále jí obohacovat, že jsou její integrální součástí.  
O výročí více informací na www.mikulcice.pravoslavi.cz;  www.velehrad.eu

Autor: Mgr. Ondřej Chrást

Více informací:
Mgr. Ondřej Chrást
Pravoslavná církev v českých zemích, tajemník odboru pro vnější vztahy a ekumenu
Šárecká 36; 160 00, Praha 6; mobil: +420 606 914 916 ; fax: +420 224 313 137  email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.pravoslavnacirkev.info, www.hlaspravoslavi.cz