11162018

Last update12:51:23 AM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Aktuality Zpravodajství Výročí zhotovení ikony přesvaté Bohorodice „Strastnaja“ v Liberci

Výročí zhotovení ikony přesvaté Bohorodice „Strastnaja“ v Liberci

Pravoslavná církev Liberec

Pravoslavná církevní obec v Liberci oslavila dne 10. 2. 2013 100. výročí zhotovení ikony přesvaté Bohorodice „Strastnaja“. Jedná se o přesný opis zázračné ikony „Dostojno jesť“, která je uchovávána v Římě. Před 100 lety tuto ikonu nechali zhotovit zbožní věřící z Liberce a věnovali ji špitálnímu chrámu Proměnění Páně, ve kterém je uchovávána do dnešních dní.  

Tohoto vzácného výročí se zúčastnil také metropolita Kryštof, který spolu s místním otcem protojerem Nikolajem Mastnjukem a vzácným hostem archimandritou Feofanem z Ukrajiny sloužil archijerejskou božskou liturgii.

Ve svém kázání připomněl nejenom význam ikony v životě pravoslavného křesťana, ale také svátek všech mučedníků za víru Kristovu, které popravili ve 20. století v Sovětském svazu. Hovořil o velikých obětech pravoslavných křesťanů v Rusku, na Ukrajině, v Moldávii, v Gruzii a dalších zemích, jejichž počet se dá srovnat jenom s mučednictvím křesťanů prvních tří století po Kristu. 

Při velkém vchodu vyznamenal metropolita Kryštof místního duchovního otce Nikolaje právem nošení mitry, jež symbolizuje trnovou korunu Kristovu. Dále po konci bohoslužeb vyznamenal představitele místní církevní obce cyrilometodějským vyznamenáním. Při svaté liturgii spolu s místními zpěváky zazpíval též pěvecký sbor Ještěd bohoslužebné hymny P. I. Čajkovského. Mnohá léta otci Nikolajovi a všem obětavým věřícím v Liberci!