11162018

Last update12:51:23 AM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Aktuality Zpravodajství Rozloučení s otcem Vladimírem Jachňukem

Rozloučení s otcem Vladimírem Jachňukem

Pravoslavná církev pohreb otec Jachnuk

Kdo v srdci žije - neumírá.....
jak tiše žil, tak tiše odešel,
skromný ve svém životě,
velký ve své lásce k nám všem.

Není jednoho dne, aby nekončilo něco krásného a nezapomenutelného. Nesmiřitelný zákon přírody uplatní své právo a smrt vezme bez ptaní a bez rozdílu věku, aby zanechal jenom vzpomínky a čas.

Čas k rozloučení, čas ke smíření, čas ke ztišení velké bolesti a smutku. Život každého člověka je propleten prací, povinnostmi, láskou a pochopením, plány a nadějemi, ale také smutným a zlým.
Dne 1. 2. 2013 nás navždy opustil duchovní otec, okružní protopresbyter mitroforní protojerej Mgr. Vladimír Jachňuk. Naposledy, v pátek 8. 2. 2013 od 10°° hodin, se s ním přišlo do chrámu sv. Jakuba v Žatci rozloučit velké množství věřících, přátel a i zastupitelé měst Žatce a Podbořan. Před samotným obřadem se konala sv. archijerejská liturgie za účasti vladyky metropolity Kryštofa  a řady spoluoltářních otců. 

Otec Vladimír se narodil 9. června 1947 v Heřmanově Městci, okres Chrudim, jako syn duchovní otce Vladimíra Jachňuka a matušky Marty, kteří pocházeli z Volyňských Čechů. Základní školu navštěvoval v Mostě, dále vystudoval lesní a dopravně-železniční školu. V průběhu teologického studia na fakultě v Prešově, které ukončil v roce 1971 jako Magistr pravoslavné teologie, se seznámil se slečnou Marií Serenčukovou, kterou posléze pojal za svou choť, a v průběhu společně prožitých let vychovali dvě dcery - Vladimíru a Janu. Za svého života se mohl těšit i ze čtyř vnoučat. Dne 2. dubna 2007 se však se svou ženou, mátuškou Marií, rozloučil naposledy.

Od roku 1981 působil o. Vladimír jako duchovní správce v Žatci v chrámu sv. Jakuba, kde před ním také sloužil jeho otec. Do roku 1986 vykonával pastýřskou službu dobrovolně - nepobíral žádný plat, jeho práce mu byla koníčkem. Od roku 1999 byl ustanoven okružním protopresbyterem v severočeském regionu. Byl velkým obráncem a propagátorem čistoty českého jazyka v bohoslužbách, jak to vyžaduje tradice cyrilometodějská a svatého vladyky mučedníka Gorazda. Jako duchovní působil v církevních obcích Podbořany, Kryry a Žatec. Jsou nejrůznější povolání, kterými otec Vladimír za svého života prošel - lesník, vychovatel, energetik, výpravčí a náměstek ředitele.

Nejvzácnějším povoláním bylo však povolání kněze.  Duchovní otec Vladimír Jachňuk byl vždy velmi vstřícným ke svému okolí, ke svým věřícím, kterým dokázal naslouchat. Pravoslavnou církev reprezentoval při setkáních Volyňských Čechů, při akcích města Žatce, např. každoročním svěcení chmelničky, na které byl zván zastupiteli města.

Navždy nás opouští člověk, který po sobě zanechal stopy – stopy lásky, přátelství a vykonané práce.
Jsme s ním spojeni stálou modlitební vzpomínkou a prosbou k Pánu a Stvořiteli, aby mu popřával své věčné blaženosti.
Věčná paměť!

o. Vladislav Čejka