po06252018

Last update12:51:23 AM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Aktuality Zpravodajství V Olomouci zasedal Posvátný synod

V Olomouci zasedal Posvátný synod

Pravoslavná církev Posvátný synod

Posvátný synod Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku zasedal ve čtvrtek 21. února 2013 v Olomouci za předsednictví metropolity Kryštofa. Vladykové nejprve pogratulovali Jeho Vysokopřeosvícenosti vladyku Simeonovi k jeho 87. narozeninám a zapěli mu mnohá léta.

Dále mezi sebou poprvé přivítali nedávno intronizovaného arcibiskupa prešovského a Slovenska vladyku Rostislava. Hlavním bodem programu zasedání byla příprava oslav 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů na Velkou Moravu, které se budou konat ve dnech 24. až 25. května za účasti nejvyšších představitelů všech pravoslavných církví včetně Jeho Svatosti patriarchy Bartoloměje I.

Vladykové se také zabývali přípravou místního sněmu a rozhodli se svolat setkání nejvyšších činitelů církve do Bešeňové na úterý 4. června 2013 jako tomu bylo již třikrát. Přítomní se na tomto setkání vzájemně informují o plnění jednotlivých bodů posledních sněmovních usnesení.

V další části zasedání se seznámili s okolnostmi odchodu Jeho Přeosvícenosti Tichona, biskupa komárenského, do důchodu. Vladyka Tichon zůstává duchovním naší církve a jako archijerej užívá titul emeritní biskup komárenský.

S potěšením přivítali také pozvání konstantinopolského patriarchy na setkání představitelů všech pravoslavných církví do Fanaru ve dnech 16. až 20. května při příležitosti 1700. výročí Milánského ediktu vydaného imperátorem Konstantinem Velikým. Jako zástupce Posvátného synodu vyslali na toto setkání arcibiskupa Rostislava, představitele naší největší eparchie – Prešovské.

Naši hierarchové s potěšením také přijali pozvání arcibiskupa Simeona do Olomouce na den Antipaschy v neděli 12. května, kde vladyka metropolita v místní katedrále biskupa Gorazda I. poděkuje za 25 let biskupské služby. V rámci tohoto stříbrného jubilea metropolity Kryštofa se má uskutečnit další zasedání Posvátného synodu.

Závěrem vladykové požádali tajemníka Posvátného synodu, aby vyřídil pro nemoc nepřítomnému arcibiskupu Jiřímu srdečná pozdravení s přáním brzkého uzdravení a ubezpečil jej, že se za něj všichni modlí.