11162018

Last update12:51:23 AM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Aktuality Zpravodajství Mgr. jerej Vladimír Varga novým ředitelem úřadu EPS Ozbrojených sil SR

Mgr. jerej Vladimír Varga novým ředitelem úřadu EPS Ozbrojených sil SR

ředitele úřadu Ekumenické pastorační služby Ozbrojených sil a ozbrojených sborů Slovenské republiky.

Dne 13. března 2013 se konalo slavnostní uvedení do funkce ředitele úřadu Ekumenické pastorační služby Ozbrojených sil a ozbrojených sborů Slovenské republiky. Stal se jím pravoslavný duchovní, poručík Ozbrojených síl SR Mgr. jerej Vladimír Varga. Slavnost uvedení byla vykonána v bratislavském pravoslavném chrámu svatého Mikuláše molebnem „Na počátek dobrého díla“ za vedení Jeho Vysokopřeosvícenosti Rastislava, arcibiskupa prešovského a slovenského. Spolusloužící byli tajemník úřadu Prešovské eparchie mitroforní protojerej Mgr. Michal Švajko, představený chrámu sv. Mikuláše protojerej Mgr. Jozef Haverčák.

Předání jmenovacího dekretu prevedl podplukovník Mgr. Miroslav Táborský, evangelický farář a generální duchovní Ozbrojených sil a ozbrojených sborů Slovenské republiky.

Slavnosti se zúčasntnila řada hostí, jak jak ze Slovenských ozbrojených sil, jako například římsko-katolický generální vikář plukovník Mons. Mgr. František Počurek, generálmajor Ing. Ján SALAGANIČ, ale také jiní vojenští, policejní a duchovní púsobící vo väzenskej a justičnej stráži. Duchovní správa armády sousedního Rakouska zde byla představena pravslavným duchovním Dr. Alexandrem Lapinem, jerejem Moravské eparchie Pravoslavné církve v čaských zemích a na Slovensku, působícím v této funkci v Rakousku, jakož i vojenským farářem Mgr. Davidem Zezulou, evangelickým vojenským duchovním pro Dolní Rakousko.

Duchovní služba Slovenské armády je, na rozdíl od podobného zřízení v Rakousku, organizována centrálně, coby ekumenická instituce. Jsou zde zastoupeny v podstatě všechny registrované Cirkvi na Slovensku. Vedení této instituce je obsazováno periodicky ze zástupců jednotlivých náboženských vyzání. V souvislosti s uvedením pravoslavného duchovního do funkce ředitele pastorační služby bylo poukázano na okolnost 1150-ého výročí příchodu slovanských věrozvěstů svatých bratří Kyrila a Metoděje.