11162018

Last update12:51:23 AM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Aktuality Zpravodajství Oficiální tiskové prohlášení Pravoslavné církve v českých zemích k falešným obviněním a pomlouvačné kampani

Oficiální tiskové prohlášení Pravoslavné církve v českých zemích k falešným obviněním a pomlouvačné kampani

V Praze, 5.4. 2013


Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku hluboce lituje, že musí poskytovat následující vyjádření, dostala se však do situace, kdy nemůže jednat jinak, kvůli některým spekulacím a napadáním se ocitla ve velmi svízelné situaci, proto nemůže jednat jinak. Pravoslavná církev se omlouvá všem, kteří jsou situací znechuceni a omlouvá se také všem křesťanům v České republice, že jednání některých jejích členů mohlo hluboce poškodit jejich pověst a jejich poslání v tomto světě.

Na svém plánovaném řádném zasedání Posvátného synodu – Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku, který je kromě sněmu církve, nejvyšší duchovní autoritou církve a je složen ze všech pěti pravoslavných biskupů české i slovenské části naší církve, který se konal ve středu 3. dubna 2013 se Posvátný synod po posouzení kanonické stížnosti a žaloby na vladyku Kryštofa, arcibiskupa pražského a metropolity českých zemí a Slovenska s plnou zodpovědností a vážností rozhodl usnesením, ze kterého vyplívá:

1. Po prozkoumání a ověření údajů bylo prokázáno, že se stížnost paní Raptsunové ohledně sexuálního poměru s metropolitou Kryštofem absolutně nezakládá na pravdivých faktech, nebyly předloženy vůbec žádné průkazné důkazy.

2. Druhá žaloba představitelů a zástupců náboženské církevní obce v Teplicích a Bílině nepředložila žádný hmatatelný důkaz pro další svá tvrzení ohledně dalších obvinění.

3. Metropolita Kryštof byl požádán, aby právními kroky očistil své jméno a Pravoslavnou církev.

Žaloby tedy pozbývají reálného podkladu, nejsou podloženy důkazy a tudíž nemají faktickou vypovídající schopnost.

V následujících dnech bylo shledáno, že se jedná o účelové kroky skupiny osob snažící se záměrně poškodit dobré jméno metropolity Kryštofa a Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků, vše v souvislosti s tzv. majetkovým vyrovnáním státu a církví, ve kterém má církev obdržet od státu více jak 1 miliardu korun.

Proto byla pomlouvačná kampaň s falešnými obviněními zahájena prostřednictvím vmanévrované TV NOVA úmyslně den před zasedáním Posvátného synodu (zasedá dvakrát ročně), aby ovlivnila názory biskupů.

Přestože výrok Posvátného synodu jednoznačně vyzněl ve prospěch metropolity Kryštofa, je i nadále napadán a dehonestován, a to i některými členy vlastní církve, kteří bez jakéhokoliv oficiálního oprávnění hovoří s medii.

Pravoslavná církev i metropolita Kryštof, na základě pověření právě od Posvátného synodu, osobně připravuje a v příštím týdnu provede právní kroky proti skupině osob, která chtěla záměrně poškodit dobré jméno metropolity Kryštofa a Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku.

V případě jakýchkoliv dotazů kontaktujte Úřad metropolitní rady Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku. Metropolita Kryštof je připraven komukoliv poskytnout rozhovor, aby tím vyvrátil všeobecné spekulace, že se skrývá a „zametá" kauzu pod koberec. Je to přesně naopak.

Tisková zpráva je podepsána samotným Metropolitou Kryštofem, také zaměstnanci úřadu metropolitní rady Mgr. Janem Novákem, kancléřem pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku a tajemníkem pro vnější vztahy a ekumenu Mgr. Ondřejem Chrástem.

tel.: 224 315 015, nebo 606 914 916, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

ÚŘAD METROPOLITNÍ RADY – Rezidence metropolity PRAVOSLAVNÉ CÍRKVE V ČESKÝCH ZEMÍCH Šárecká 1065/36 160 00 Praha 6