st11142018

Last update12:51:23 AM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Aktuality Zpravodajství Nový arcibiskup nebyl zvolen. Pochybnosti o spiknutí kvůli restitucím trvají

Nový arcibiskup nebyl zvolen. Pochybnosti o spiknutí kvůli restitucím trvají

Jméno nástupce bývalého pravoslavného arcibiskupa Kryštofa, který rezignoval kvůli křivému podezření z porušení celibátu, zatím není známé. Sobotní sněm v Praze totiž novou hlavu církve nezvolil. Pochybnosti o tom, že za odstoupením vladyky může být snaha získat vliv nad kontrolou téměř 1, 2 miliardy korun z církevních restitucí, však nadále přetrvávají.

Vladyka Kryštof čelil obviněním z toho, že má několik milenek a s nimi děti, čímž měl porušit mnišský slib. Podezření však odmítal s tím, že má jen dvě dcery, ale to bylo podle něj ještě před tím, než složil slib mnišství. Až později se ukázalo, že jsou nařčení o porušení celibátu nepravdivá. Žena, která s tímto tvrzením přišla, totiž přiznala lež. To se stalo však až poté, co arcibiskup letos v dubnu dobrovolně odstoupil z funkce.

Přibývají další účelová obvinění

Na základě těchto událostí vznikla petice požadující Kryštofův návrat. Text petice upozorňuje na to, že původní vznesená obvinění se ukázala jako neplatná. Problém je podle tvůrců petice ale ten, že přibývají další účelová obvinění, když už se zdá, že je Kryštof očištěn. A na jednání synodu (shromáždění biskupů), které proběhlo minulý týden v Olomouci, se měla celá záležitost znovu posoudit. Biskupové však rozhodli, že na základě nových obvinění nadále trvají na všech okolnostech, které vedly k arcibiskupově rezignaci.

Kromě nových obvinění se také hovoří o tom, že vladyka Kryštof dodnes nedodal důkazy o své nevině ve formě výsledků testů DNA. Věc údajně vázne na souhlasu matek s provedením testů a předložením rodných listů dětí. Přitom vladyka s testy DNA souhlasí, jak sám řekl v interview pro ruskojazyčný Pražský express 11. dubna.

Na sněmu nebyl nikdo zvolen

V sobotu se pak v Praze uskutečnila volba nového pražského arcibiskupa. O tento post usiloval Michail Dandár, který slouží v jurisdikci ruské pravoslavné církve v Německu. Dalším kandidátem byl Marek Krupica, správce pražského arcibiskupství po odstoupení vladyky Kryštofa. Ani jeden z nich však nebyl zvolen. Marek Krupica vypadl hned v prvním kole. Delegáti si odhlasovali navíc ještě čtvrté volební kolo, ale ani v něm jediný kandidát Dandár těsným výsledkem nezískal dostatek hlasů. Kdy bude nová volba, zatím není jasné. Situaci bude řešit sbor biskupů.

Spiknutí kvůli restitucím?

Jak nedávno upozornily ParlamentníListy.cz, za celou kauzou může být snaha s cílem dostat se k necelé 1,2 miliardě korun z církevních restitucí a splatit část investic, které do československé církve vložilo Rusko. Hovoří se proto o spiknutí vůči Kryštofovi, který se chtěl údajně penězi z restitucí podílet na rozvoji duchovních aktivit a realizaci charitativních či humanitárních projektů, čili utrácet peníze za vykonanou práci. „To však nebylo po chuti jeho odpůrcům, kteří dávali přednost rozdělení peněz mezi sebe, a tak přišli s plánem, jak vladyku odstranit, aby si mohli přilepšit ke svým platům, a předložili televizi Nova nepravdivé svědectví o porušování celibátu,“ upozornil redakci důvěryhodný zdroj, který si nepřál být jmenován.
Tyto pochybnosti i nadále přetrvávají. Podle informací ParlamentníchListů.cz by se novým kandidátem na pražského arcibiskupa měl stát arcibiskup michalovsko-košický Juraj (Jiří Stránský), který je údajně blízký Marku Krupicovi a podle nejmenovaného zdroje má i blízko ke konstantinopolskému patriarchovi Bartoloměji, jenž je považován za nejvyšší autoritu pravoslavné církve. Bartoloměj ve středu přicestuje do České republiky v rámci oslav u příležitosti výročí 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

Synod spiknutí popírá

Synod ale slova o komplotu ústy svého mluvčího popírá. „Připravují se mechanismy, které by měly umožnit, aby peníze byly použity v souladu s posláním církve, ale rozhodně debata o penězích není s touto věcí v těchto dnech spojena,“ uvedl redakci tiskový tajemník Olomoucko-brněnské pravoslavné eparchie Roman Juriga.

Další podrobnosti ke kauze redakce připravuje.


Parlamentní listy, 21.5.2013
Autor: Petr Kupka