po10232017

Last update09:26:55 PM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Aktuality Zpravodajství Zpráva o účasti na sobotní liturgii v Mikulčicích

Zpráva o účasti na sobotní liturgii v Mikulčicích

Idnes - Mikulčice počet návštěvníků

Podle původních plánů, když byl ještě vladyka Kryštof ve funkci, byly oslavy velkého jubilea 1150 let od příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu připravovány na kapacitu až 30.000 poutníků. Naše zprávy od přímých účastníků uvádějí ale počet jen několik desítek. Jiné zprávy například zde (zprávy iDnes) však uvádějí celkový počet návštěvníků 2.000 (tento údaj klesl po prvních včerejších zprávách o 3.000 návštěvnících, jak o tom referovali tiskoví mluvčí pravoslavné církve médiím). Na dostupných fotografiích a záběrech je vidět několik řad laviček pro sedící VIP hosty, okolo jsou vidět malé hloučky zahraničních návštěvníků a lidé v uniformách a v civilním oblečení od pořadatelů, ochranky, policie, zdravotníků a hasičů.

Kameramani zřejmě dělali co mohli, aby poutníků vypadalo co nejvíc, ale lidé, kteří asistovali záchranářům a dalším jednotkám uvádějí celkový počet maximálně 300. Policistů, hasičů, ochranářů, pořadatelů a záchranářů tam bylo údajně bylo víc než věřících. Možná to opravdu ovlivnilo počasí, ale lidé čekali na vladyku Kryštofa, který slavnost původně připravoval, a když se rozšířilo, že tam nebude, tak nešli. V minulých letech, kdy byl vladyka Kryštof arcibiskupem pražským a metropolitou, nikdy nebylo na cyrilometodějských oslavách tak málo lidí ani tak studené a uplakané počasí.Zde je jedna z mála dostupných fotografií (zdroj: server iDNES), na které je vidět celé shromáždění.

Celkový počet všech přítomných lidí by mohl být podle této fotografie na serveru iDNES a také podle záznamu přímého přenosu ČT (http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10488448307-bohosluzba-pravoslavne-cirkve-k-vyroci-prichodu-sv-cyrila-a-metodeje-2013/31329838010/) maximálně několik stovek lidí, ale rozhodně o hodně méně než jeden tisíc.

Pokud by se liturgie účastnilo 2.000 poutníků, jak uvádějí tiskoví mluvčí církve, tak by na parkovišti muselo být kromě vozidel oficiálních delegací a vozidel technického a bezpečnostního zázemí dalších minimálně 40 autobusů nebo 500 osobních automobilů. Svědkové potvrzují, že tolik vozidel nikde nestálo. Dostupná obrazová dokumentace ani nedokazuje, že by celkový počet všech lidí (nejen poutníků ale i ostatního personálu a hostů) byl udávaných 2.000 lidí.

Záběr na celé shromáždění při přijímání (zdroj: Romfea Press)

Celkový počet pravoslavných věřících (nejen poutníků ale i pravoslavných pomocníků a pořadatelů) na svatou liturgii, lze nejlépe odhadnout z počtu lidí, kteří se zúčastnili svatého přijímání, kterého se mohou zúčastnit jen pravoslavní. Tento počet rozhodně nemůže být udávaných 2.000, ale podle dostupných záběrů i podle osobních svědectví se pohyboval v počtu jen několika desítek lidí z místní pravoslavné církve. Celkově se pravoslavného přijímání včetně všech skupin zahraničních hostů dohromady včetně pravoslavných pořadatelů a pomocníků mohlo zúčastnit odhadem jen asi 300 lidí. K tomuto číslu se snadno dostaneme také jednoduchým výpočtem, pokud od celkového počtu všech přítomných osob odečteme VIP hosty, příslušníky různých zúčastněných nebo vystupujících nepravoslavných organizací, technický personál, ochranku, policisty, zdravotníky a další.

Na závěr jednoznačně vyplývá, že počet přítomných pravoslavných věřících z místní československé církve byl v Mikulčicích několikanásobně nižší, než dosud získaných 3.000 hlasů na petici za návrat vladyky Kryštofa, kterou se v pátek v Brně podařilo jeho svatosti ekumenickému patriarchovi Bartolomějovi osobně předat včetně překladů některých dokumentů, které se případu vladyky Kryštofa týkají.

Zde přinášíme přímé svědectví jednoho z účastníků liturgie:

Byla jsem v Mikulčicích. Patriarcha to ve svém projevu moc krásně řekl. Škoda, že většina z nás řecky neumí. Takže jsme museli poslouchat překlad z úst jednoho z těch, kdo byl vlastně těmito slovy docela tvrdě odsouzen. Myslíte, že to nepochopil, nebo že je tak zkažený, že mu to ani nevadilo? 

Křesťanské, pravoslavné myšlení? Skutečnost: nátlak, zastrašování, ničení těch, kteří mají jiný názor.

Láska k bližnímu? Skutečnost: leda tak k sobě, moci a penězům.

Šíření světla a pravdy? Skutečnost: pomluvy, křivá obvinění, lži, podlé chování a zrada.

Ale naděje byla v závěru patriarchových slov: Pravda se nakonec ukáže a s ní i právo a pokoj mezi lidmi dobré vůle.

Fakt je, že se tomu musí trochu pomoci. Jak říkají některá krajová přísloví, "člověče přičiň se a Bůh Ti požehná". Tak se musíme nadále přičinit, aby se napravily ty křivdy, co nám ti všehoschopní hoši a jejich parta natropili a aby se nám metropolita Kryštof vrátil a pokračoval v obnově naší Pravoslavné církve jako v minulých desetiletích.

A jak jsem se cítila na této nejvýznamnější události v životě naší Pravoslavné církve za dobu, co pamatuji? Střídavě.

Krásně, když jsem poslouchala sbor, patriarchu a sledovala liturgii (tedy až na ty zvláštní projevy těch našich výše zmíněných hochů).

Hrozně, když jsem se rozhlédla kolem. To bylo jak na policejní služebně. Dovede si někdo představit, že kdyby se naši věrozvěstové Cyril a Metoděj obklopili ochrankou (a že tehdy bylo na Moravě mnohem víc nebezpečno, neměli demokracii ani lidská práva, lesem se toulali loupežníci, divá zvěř,...), tak by vytvořili takové dílo, za které jsme jim dodnes vděčni? Ani náhodou. Oni totiž byli s lidmi a mezi lidmi. A vlastně nevím, jestli tam to množství policistů (viditelných i neviditelných), pořadatelů, hasičů a kdoví, jakých dalších organizací, bylo kvůli našemu patriarchovi a nám, pravoslavným poutníkům, nebo kvůli těm VIP představitelům.

Co mi vadilo víc, než ty policejní manévry a naši hoši? Strach poctivých a za pravdu a návrat našeho metropolity Kryštofa se beroucích bratří a sester. Měli transparenty, ale nenašli odvahu je rozvinout. Tak o takové plody "práce" našich hochů určitě nestojím a věřím, že ani ostatní bratři a sestry ne.

Tak doufám, že každý z nás, kdo se k naší Pravoslavné církvi hlásíme, přispěje k narovnání zla a křivdy, která se právě děje, protože to není jen likvidace metropolity Kryštofa, ale i potenciálně kohokoliv z nás. Dnes ukázali na metropolitu Kryštofa, zítra na kohokoliv dalšího.

Zdroj: www.christofor.cz