po06252018

Last update12:51:23 AM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Aktuality Zpravodajství Nezodpovězené otázky

Nezodpovězené otázky

Vážený vladyko Simeone,

píši Vám již poněkolikáté, doposud jsem se nikde nedověděla odpovědi na otázky mé, ale i dalších věřících z naší olomoucko-brněnské eparchie, kteří z údivem sledují co se to v naší církvi děje a mají oprávněné obavy o budoucnost naší církve. Může se stát, že duchovní a stávající mladí biskupové nebudou mít komu "vládnout" . Pokud nebude dostatečně a srozumitelně všem vysvětlena otázka odstoupení vladyky metropolity Kryštofa, tento neklid a nepokoj v církvi bude narůstat a sílit, protože nebylo dostatečně vyšetřeno a vysvětleno toto přestoupení kánonů hlavy církve obyčejným věřícím, kreří ho uznávali a podporovali a věděli o jeho dobré práci pro církev. Je nedůstojné, aby se věřící k této situaci nemohli vyjádřit a případně přijmout nebo nepřijmout jeho odstoupení.

Myslíme si, že mu nebyla daná možnost věřícím vysvětlit a se očistit. Jde o to, že v budoucnu by mohla nastat taková praxe, že "nepohodlné" beztrestě pošpiníme a tím vlastně donutíme k odstoupení a uvolnění místa.

Pro věřící je stále šok, že nejbližší spolupracovníci ředitel a tajemník PPE vznesou taková obvinění přes media a před celým národem. Posvátný Synod vzápětí přijme svědky tohoto obvinění, které se během týdne ukáže, že jsou falešná. Posvátný Synod si neváží hlavy církve ani tolik, aby mu dali čas dost dlouhý k tomu, aby tak závažné obvinění mohl vyvrátit a vše vysvětlit a jak se mezi lidmi povídá nejvíc ze všeho si mladí biskupové přáli , aby odstoupil.

Nemůže se tedy nikdo divit, že máme pochybnosti o svéprávnosti Posvátného Synodu a tyto pochybnosti porostou dokud nebude vše řádně vysvětleno a objasněno. Posvátný Synod nedokázal v dubnu erudovaně tuto situaci řešit, a naopak vycházejí na světlo i přestupky samotných biskupů, které by měli být rovněž projednány a řešeny.

Včera jsem si přečetla na webu Váš pastýřský list č.2 a moje nitro zalila sladká vlna pocitu, že spravedlnosti a pravdě bude konečně učiněno zadost a její řešení se blíží a že toto musí rozhodnout nezávislí biskupové ze sesterských církví, protože čas zase pokročil a nic se nevyřešilo a jak sám říkáte, že jim "bezvládí" vyhovuje. Chci vás i za ostatní věřící podpořit ve vaší myšlence, že by toto mohl vyřešit jedině mezinárodní sbor biskupů. Jde tady o to, aby víra v pravdu a spravedlnost po nepochopitelných postojích mladých nezkušených biskupů byla nastolena, protože věřící i duchovní jsou rozděleni jak v pražské eparchii, tak i v naší olomouco-brněnské.

Dnes jsem četla na webu dopis Vám od vl. Jáchyma a jsme zpět kde jsme byli. Dovolává se Vaší lásky a porozumění a snahy věci řešit bez cizí pomoci a už dopředu naznačuje nového metropolitu z Prešova a nespochybnitelné jednání o. Marka v pražské eparchii atd.
Vladyko, prosím Vás jako zkušeného a moudrého člověka nenechte se ovlivnit a poučovat lidmi, kteří z daleka nedosahují Vašich kvalit a vzdělání.

Prosím za Vás v modlitbách o dlouhý život, aby jste vydržel ve zdraví všechny tyto nepokoje a sváry, které jjedině Vy můžete řešit spolu s mezinárodními biskupy.

Vaše Růžena Gorazda Prachařová