11162018

Last update12:51:23 AM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Aktuality Zpravodajství Intronizace Persona non grata. Celkem 11 ze 14 autokefálních pravoslavných církví neuznává pány Rostislava a Jáchyma !!!

Intronizace Persona non grata. Celkem 11 ze 14 autokefálních pravoslavných církví neuznává pány Rostislava a Jáchyma !!!

Překlad článku z pravoslavného zpravodajského serveru DOGMA: http://www.dogma.gr/default.php?pname=Article&art_id=5289&catid=7

==============

VE STÍNU INTRONIZACE NOVÉHO METROPOLITY RASTISLAVA

Formálně rozdělená Pravoslavná Církev na světě

Neděle 9.2.2014

Nejmladší církev pravoslavného světa (pozn. naše PCČZS) dnes nejformálnějším a slavnostním způsobem spustila jednu z nejsložitějších krizí posledních let.

Teoretický příkop po desetiletí oddělující patriarcháty v Cařihradu a Moskvě se zhmotnil do masa a kostí v osobě nového metropolity českých zemí a Slovenska pana Rastislava, který byl dnes intronizován v Prešově na Slovensku.

Je to poprvé, kdy byla nová hlava místní církve intronizována bez uznání všech ostatních patriarchátů, takže Pravoslavná Církev je nyní prakticky rozdělená na dvě části. Nyní nového metropolitu uznaly pouze patriarcháty Antiochie a Ruska a Polská církev.

Není divu, že se Ruská církev vrhla do podpory nového představitele posláním svého prvního církevního diplomata, metropolity Hillariona Volokolamského, jako reprezentanta Patriarchy Kyrilla na intronizační ceremonii.

Oproti tomu Ekumenický Patriarchát vyjádřil pochybnosti o způsobu vykonaných procedur a zdržuje se práva odpovědi na otázku uznání unášejíc s sebou jiné pravoslavné církve, které čekají na Bartolomějovo rozhodnutí.

Ale všichni jsou si velmi dobře vědomi, že problém nespočívá v českých církevních otázkách, ale v jiných komplikacích. V současné době totiž Ruská pravoslavná církev prakticky odmítá roli Ekumenického Patriarchátu v řešení takových otázek.

Jestli se věc posuzuje jen z pohledu množství, na straně Ekumenického Patriarchátu je většina pravoslavných primátů. Ale situace se jeví mnohem složitější než je jednoduchá aritmetika.

Jediná dnešní jistota je to, že pan Rastislav se nebude účastnit jednání mezi ostatními pravoslavnými představiteli v březnu na Fanaru (Ekumenickém Patriarchátě v Cařihradu). A je také jisté, že téma Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku bude na tomto synodu dominovat.

Otázka už dnes nestojí na tom "kdo uzná Rastislava", ale na tom, jak nakonec zpátky sjednotit nebo rozdělit celou Pravoslavnou Církev.

==============

Češi, Slováci, Rusíni, Ukrajinci, Rusové, Řekové, Romové, ... vy všichni, kteří jste na našem československém území doma, prosím sundejte si klapky z očí, přesvědčete skupinku pánů Gonta, Stránského, Hrdého, Gerku, Švajka, Krupicu, Šuvarského, Milka, Červinského, Šemjatovského a jejich pomocníky, ať už dál neničí svaté pravoslaví s pochybnou podporou pana Hillariona. Nechme všichni pana Hillariona, ať si svoji osobní politickou válku s Cařihradem a celým křesťanským světem bojuje sám, my to nechceme ani nepotřebujeme. Nechceme jeden druhému dělat podrazy a bouchat pěstí do stolu, ale ve vzájemné shodě společně stavět.

Prosím začněme všichni myslet na odkaz našich společných československých předků, na Velkou Moravu, a na rovnoapoštoly Cyrila a Metoděje, aby se za nás všichni svatí nemuseli stydět.

Chcete sloužit lidem a Bohu a nebo se ohnete před mamonem a cizími politickými zájmy?

Z redakční pošty