st11142018

Last update12:51:23 AM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Aktuality Zpravodajství Z redakční pošty: Nemáte svědomí, nevěříte v Boha.

Z redakční pošty: Nemáte svědomí, nevěříte v Boha.

Brzy začíná Velký půst, během kterého minulý rok odešel vladyka Kryštof ze svého úřadu. Blíží se neděle, kdy se navzájem žádáme o odpuštění, chtě-nechtě se člověk musí zamyslet nad událostmi, které poslední rok (resp. období od minulého půstu) přinesl.

V dubnu (bývalá) paní Rapcunová iniciovala žalobu na vladyku Kryštofa ve věci údajného poměru s ní (u běžného občana slovní spojení poměr a žaloba většinou vyvolává úsměv), pak stejná paní nakrmila touto pseudoinformací televizi NOVA a vznikla z toho celorepubliková fraška doprovázená (jako je tomu obvykle u církevních skandálů u nás v republice) nekonečnými komentáři v domácnostech o "nenažraných černoprdelnících". Situace nabrala rychlý spád, bulvární média masírovala vladyku Kryštofa bez důkazů a slušnosti, vladyka to psychicky neunesl a odstoupil. To se, jak se později ukázalo, stalo tragickým pro celou církev. Ne snad, že by vladyka byl bez chyby, on si to nikdy o sobě nemyslel a ani se tak nechoval, ale prostě z důvodu toho, co následovalo po jeho rezignaci a trvá do dnešních dnů.

Po rezignaci vladyky bylo relativně rychle svoláno eparchiální shromáždění pražské eparchie kvůli volbě nového biskupa. Přičemž z velkého množství kandidátů byli připuštění jenom dva: 1) prakticky ženatý představitel aternativní verze mnišství, toho času neschopný Ferda Mravenec správce pražské eparchie, archimandrita Marek Krupica, 2) toho času kněz Moskevského patriarchátu, velmi známý v republice kněz, Michal Dandár. Nebylo velkým překvapením, že shromáždění ani jednoho nezvolilo. Bylo naopak zarážející, že k volbě byli připuštění jenom oni dva, například vladyka Kryštof byl uznán "kanonický nezpůsobilým" přestože neproběhl žádný soud ani nebyly (dodnes) předloženy žádné důkazy. Zkrátka "právo" a "rozum" dle představ synodu, čehož jsme pak byli svědky vícekrát. Zarážející bylo i to, jak dlouho se potom s volbou otálelo, místo toho, aby se nová volba uspořádala za měsíc, byla až na podzim. V ní byli opět "silní" kandidáti: 1) z homosexuality osočovaný arcibiskup Jiří, 2) instantní mnich otec Dorotej (bývalý manžel iniciátorky skandálu z dubna Rapcunové), volba logicky dopadla neslavně, jak z hlediska výsledku, tak z hlediska průběhu. Vladyka Kryštof opět "logicky" nebyl připuštěn.

V mezidobí stojí za povšimnutí 3 věci: petice "za návrat vladyky Kryštofa", mediální masáž jak příznivců návratu, tak jeho odpůrců, no a návrh ministerstvu na zrušení registrace církve, který podal pan Freimann. Petice je vždy legitimním prostředkem vyjádření názoru. Bohužel ale někteří zástupci petičního výboru, jmenovitě pan Komkov, toho spíše využili jako grafomaniakální příležitost projevu své zloby a ignorace, za což byli odměněni obdobným způsobem. Pan Freimann je kapitola sama o sobě, těžko říci něco dobrého o člověku, který chce zrušit církev.

Posuňme se ale dál. Takže co udělali členové synodu za 6 měsíců od dubna 2013? Prakticky nic, naprosto žádná snaha o řešení situace, což v kombinaci s podprůměrnými schopnosti není zrovna to, co člověk od hierarchů očekává. Na podzim došlo ke změnám i v pražské eparchii, běsnícímu Markovi Krupicovi, který mezitím nelegitimně a polo-legálně odvolával faráře (někdy i tajně, aniž by jim to oznámil) a nahrazoval je pochybnými existencemi (nebo vůbec nikým, jako v našem chrámu v Moskvě), přibyl nový spolupracovník - mukařovský kněz Evžen Červinský, který nahradil dlouholetého udavače STB otce Jaroslava Šuvarského. Nutno říci, že otec Evžen do party ideálně zapadl a je důstojným (resp. skoro identickým) nástupcem takového "morálního formátu" jako byl otec komunistický práskač "aspirant" Šuvarský.

V mezidobí otec Marek Krupica rovněž absurdně "vysvětlil" celé církvi a republice, že vladyka Simeon (jeho nadřízený) je starý dement a netřeba ho brát vážně. Ve kterékoli jiné církvi by za to jako kněz okamžitě a navždy skončil a musel by odtáhnout i se svou "manželkou", nikoli však u nás. Za vladyku Simeona se prakticky nikdo nepostavil, právě naopak. To je zářný příklad "úcty" a "morálky" ostatních členů synodu, kteří podpořili svého kumpána Marka v jeho chování, za které by se červenal i leckterý kriminálník.

Pokročili jsme časově až k "řešení" situace v církvi. Synod jmenoval pražského arcibiskupa - Jáchyma. Ano, jmenoval. V rozporu s Ústavou naší církve. Proč je to špatně? Za prvé tím porušujeme základní dokument naší církve, což znamená, že pro český stát je tento arcibiskup nelegální a v končeném důsledku to může vést ke zrušení naší církve. Za druhé je to nelegitimní. Proč? Protože arcibiskup pražský je volen eparchiálním shromážděním nikoli nadarmo, on totiž rozhoduje o životech a budoucnosti právě těch lidí, kteří jsou v této volbě voliči a zároveň i o životech jejich rodin, proto voliči volí takového arcibiskupa, kterému mohou věřit - jako duchovnímu, i jako slušnému člověku. Na základě tohoto jmenování proběhl na Slovensku sněm, který zvolil metropolitu - zdrcujícím způsobem vyhrál bezbarvý arcibiskup prešovský Rastislav, což samo o sobě svědčí o účelovosti jmenování Jáchyma.


No a tak jsme v zajímavé situaci. Máme tu oplivaného vladyku Kryštofa, který byl odsouzen (přesněji řečeno - popraven ve vykonstruovaném procesu bez procesu) bez soudu a důkazů. Máme tu uzurpátora pražské katedry - nelegálního a nelegitimního Jáchyma, který se všemi lidmi jednal a jedná jako zvrácená karikatura mnicha v "úctě a pokoře" zhruba takto: "držte huby, nikdo a nic mě na světě nezajímá, biskup jsem já a můj názor je posvátný" (snad to odborníci někdy vyléčí), zatímco jeho samotného přirozeně neuznává český stát, což může vyústit ve zrušení registrace naší církve. No a máme metropolitu, kterého neuznávají ostatní pravoslavné církve. A reakce synodu (pro upřesnění, pod pojmem synod myslím Jiřího, Jáchyma a Rastislava, nikoli Simeona)? Nějak to okecáme a necháme uležet. Co prosím?! To, že porušujete zákony světské i kanonické? To, že kvůli vám hrdobcům a hlupákům nám Ministerstvo kultury možná zruší církev? To, že kvůli vám, líným a nevzdělaným bezvěrcům, nemajícím úctu k nikomu a ničemu na světě, nevděčným zrádcům, podrazákům a pokrytcům, přijdeme patrně za pár týdnů o autokefalitu? Toto chcete "okecat" a nechat uležet? Hanba vám, jste ostudou nejenom naší církve, ale celého pravoslaví. Nemáte úctu k žádném člověku - obrazu Božímu, nemáte úctu k právu kanonickému a zákonům, nemáte úctu k tradici, nemáte pokoru, lásku, nemáte ani elementární lidskou slušnost a vychování, nemáte inteligenci a schopnosti, nemáte nic, jenom svou ďábelskou pýchu a ambice. Hloupí, sprostí, neschopní (ale všehoschopní) korytáři, kteří nevěří v Boha - toto jste.

Jste tu pro lidi a kvůli lidem a vy je umíte jenom ponižovat a plivat na ně, přestože skoro každý z nich je důstojnější člověk než vy všichni dohromady. Nakládáte (zejména Jáchym) s církevními prostředky, aniž byste k tomu byli oprávněni a tím okrádáte církev i stát. Nakládáte s lidskými životy (zejména Jáchym a Krupica), aniž byste měli legitimitu, znalosti, schopnosti a inteligenci k takovým krokům. A přesto se vám spí dobře. Nemáte svědomí, nevěříte v Boha. A vladyka Kryštof se zjevně něčím provinil, on to dobře ví: provinil se tím, že nerozpoznal takové amorální zrůdy, že vaši neschopnost a toho času zakřiknutost mylně přijal za pokoru a pustil vás od úřadů. Suďte si bez důkazů vladyku Kryštofa, odsuzujte na potkání kněží a prosté věřící, suďte! Nebude to dlouho trvat a vás bude za to soudit Bůh! Nechť náš Pán požehná zahraničním biskupům ze starých sesterských církví a skrze ně vás bezbožníky (Jáchyma, Rastislava, Jiřího, Marka, Jaroslava a další) soudí!

=

Dobrý den, posílám takové menší zamyšlení, je sice poměrně ostré, ale (snad) k věci. Budu rád, pokud to umístíte na svých stránkách. Své jméno bych nerad ventiloval, je to zbytečné.