11162018

Last update12:51:23 AM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Aktuality Zpravodajství Světové pravoslavné církve neuznávají naše samozvané biskupy Jáchyma a Rostislava

Světové pravoslavné církve neuznávají naše samozvané biskupy Jáchyma a Rostislava

 

Na pravoslavném shromáždění (Synaxis) na Ekumenickém patriarchátu v Cařihradu ze všech 14 autokefálních církví chybí pouze zástupci Antiochijské církve z důvodu nemoci a zástupci naší místní církve v českých zemích a na Slovensku z důvodu problémů spojených s neuznáním volby vl. Rastislava a vl. Jáchyma. (podrobně čtěte: Naše pravoslavná církev je dnes jedinou pravoslavnou církví na světě bez uznané hlavy a Pravdivá zpráva o slyšení před kanonickou komisí).

Na shromáždění se mimo jiné projednávají témata, která se přímo týkají naší místní církve.

Patriarcha Bartoloměj, který vede toto shromáždění světových pravoslavných církví, pronesl včera 7. 3. 2014 několik zásadních prohlášení a závěrů. Není složité si domyslet, kam a ke komu tyto slova směřují.

"Historická zkušenost ukázala, že autokefální církve se často chovají jako soběstačné církve, jako by chtěly říci ostatním církvím: Nepotřebujeme vás."- řekl patriarcha na setkání hlav a představitelů místních pravoslavných církví v Cařihradu.

Podle jeho slov, namísto toho, aby místní církve usilovaly o spolupráci s jinými pravoslavnými církvemi v otázkách týkajících se celého pravoslaví, tak "jednají svévolně a rozvíjejí dvoustranné vztahy s nepravoslavnými a jindy dokonce v duchu jistého nepřátelství."

"Jiné autokefální církve budují svoji vlastní relativně nepravoslavnou pozici, protože nepřijímají aktivní účast na všepravoslavně ustanovených činnostech."

"Jak se také nedávno stalo, některé církve nerespektovaly sborově přijatá a všepravoslavná ustanovení, bez ohledu na to, že je samy podepsaly." - prohlásil patriarcha Bartoloměj, jak ho cituje jeho tiskové oddělení.

Jak řekl, toto prokazuje potřebu nějakého regulačního orgánu ustanoveného oficiálně a nebo neoficiálně, který by řešil všechny vznikající rozpory a problémy, aby se zabránilo rozdělení a sporům.

Více informací na Internetovém věstníku SŮL ZEMĚ.

Velmi podrobnou reportáž s přehledem obsahů referátů jednotlivých řečníků si můžete přečíst na pravoslavném weblogu AMBON.