11162018

Last update12:51:23 AM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Aktuality Zpravodajství Současní samozvanci a jejich přisluhovači v čele církve uvrhli PCČZS do naprosté izolace od světového pravoslaví

Současní samozvanci a jejich přisluhovači v čele církve uvrhli PCČZS do naprosté izolace od světového pravoslaví

Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku nebyla opět pozvána na setkání všech pravoslavných církví a dokonce nebyla vzpomínána ani během liturgie!!!

Setkání všech pravoslavných církví v Tiraně

V neděli 1.6.2014 byl v hlavním městě Albánie Tiraně vysvěcen nový katedrální chrám Vzkříšení Krista. Přítomny byly všechny autokefální pravoslavné církve na světě, jen zástupci naší pravoslavné církve nebyli pozváni. Během liturgie byly vzpomínány všechny pravoslavné církve kromě jediné: Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku. (Fotodokumentace je pod odkazem na konci textu.)

Kromě místní albánské církve se oslav osobně zúčastní Jeho Všesvatost ekumenický patriarcha Bartoloměj, patriarcha Jeruzalémský Theophilos, srbský Irenej, rumunský Daniel, arcibiskup kyperský Chryzostomos, řecký Jeroným a varšavský Sáva. Společně s nimi budou přítomni pozvaní zástupci Alexandrijské, Antiochijské, Ruské, Bulharské a Gruzínské pravoslavné církve.

Oslav otevření chrámu se zúčastní nejvyšší političtí představitelé Albánie: prezident Albánské republiky, premiér vlády Albánské republiky, vůdce opozice a primátor hlavního města Tirana. V Tiraně budou sloužit společně všichni bez ohledu na údajné rozpory mezi Antiochijskou a Jeruzalémskou církví. Vedení naší církve je však považováno za nekanonické a proto se naše místní pravoslavná církev jako jediná této významné události nemůže zúčastnit.

Zdroj: http://www.romfea.gr/ekklisies/ekklisia-tis-alvanias/24585-2014-05-28-06-45-17

Chrám je třetím největším pravoslavným chrámem v Evropě a je vystavěn ve velmi moderním stylu, který zároveň zachovává tisícileté kompoziční zásady pravoslavných chrámů. Chrám byl dostavěn v roce 2012 a je dílem amerických architektů z ateliéru Papadatos, kteří jsou známí stavitelé pravoslavných chrámů na americkém kontinentě. Budova chrámu získala na soutěži na Floridě v roce 2013 mezinárodní cenu za design.

Zdroj: Sůl a země