po10232017

Last update09:26:55 PM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Metropolita Rozhovory Stát se to v mešitě, dívky by už nežily

Stát se to v mešitě, dívky by už nežily

Stát se to v mešitě

Přinášíme mimořádný rozhovor poskytnutý Jeho Blažeností metropolitou Kryštofem pro sobotní a nedělní vydání Lidových novin (18.a 19.srpna 2012), přepisujeme v plném znění :

LN Mohli ruští pravoslavní věřící vnímat akci Pussy Riot jako znesvěcení chrámu a urážku církve?
Určitě ano. Víte, chrám je místo modlitby. Chrám je určen k tomu, aby se tam člověk setkal s Bohem. Ne aby se tam konaly nějaké aktivity umělecké nebo politické. Chrám je nebe na zemi a my, pravoslavní křesťané, do něj vcházíme s rozechvěním.

LN A co chápete jako znesvěcení?
Do našeho katedrálního chrámu například vnikly v roce 1942 jednotky SS, porušily právo azylu, které má každý křesťanský chrám, a zabily tam naše československé parašutisty, které tam duchovní ukryli. Tuto akci SS jsme chápali a dodnes chápeme jako znesvěcení tohoto chrámového prostoru.

LN Jaký význam má pro Rusy chrám Krista Spasitele, v němž se odehrálo vystoupení Pussy Riot?
To je chrám, který byl postaven jako díky Bohu za to, že zabránil Napoleonovi ovládnout ruskou zemi. Za stalinismu byl srovnán se zemí. Při perestrojce věřící začali dávat dohromady peníze a chrám znovu zbudovali, což všichni pokládali za zázrak. Ten chrám je symbolem znovuzrození duchovnosti v Rusku. Proto když se ruští věřící o vystoupení té punkové skupiny dozvěděli, tak všichni - nebo drtivá většina - s tím nesouhlasila. Jinou otázkou však je, jak potom postupovala ruská justice, k tomu bych se nevyjadřoval, byť by zřejmě byli všichni rádi, aby ten trest byl mírnější. My křesťané si odpouštíme a pevně věřím, že ruská pravoslavná církev vyzve k tomu, aby byl ten trest zmírněn.
(Což se včera skutečné stalo — pozn. red.LN)

LN Dá se tedy význam chrámu Krista Spasitele pro Rusy přirovnat ke Svatovítské katedrále?
Určitě ano. Jsem přesvědčen, že kdyby se něco podobného stalo v Chrámu svatého Víta, tak by se všichni věřící, bez rozdílu vyznání a církve, proti tomu postavili. Demokratická společnost přece nabízí lidem, kteří chtějí demonstrovat proti Vladimíru Putinovi, jiné možnosti. Ta děvčata prostě zneužila cítění věřících lidí i pravoslavnou církev a to není dobře.

LN Takže podle vás jsou namístě slova soudkyně, že šířily „náboženskou nesnášenlivost"?
Na základě těch svědectví, která jsem slyšel, se skutečně rouhaly. My máme v chrámu svatyni svatých, kam mohou vstupovat jen kněží a jinak tam nikdo nesmí. A ony tam vlezly, přestože je stráže varovaly, že tam nesmí chodit. A ony to nerespektovaly a před ikonami tam předvedly své vystoupení, svoji skladbu, která tam vůbec nepatří. Je to smutné.

LN Přesto z hlediska Cechů je takový rozsudek nepředstavitelný.
U nás Cechů není náboženské cítění tak hluboké. Ale směrem na východ je velké. Představte si, kdyby se to stalo v nějaké muslimské mešitě - ta děvčata by už nežila.