so11172018

Last update12:51:23 AM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Svět Zprávy ze světa

Gruzínský patriarcha Eliáš II. oslavil 80. narozeniny

Pravoslaná církev Eliáš IIJeho Svatost gruzínský patriarcha Eliáš II. se 4. ledna 2013 dožil 80. let a zároveň poděkoval za 35. výročí své intronizace. Gruzínská pravoslavná církev spolu s představiteli gruzínského státu uspořádala oslavy obou těchto výročí ve dnech 10. - 14. 1. 2013.Osobní pozvání na tyto oslavy dostal také náš metropolita Kryštof a zúčastnil se jich spolu s prot. prof. ThDr. Milanem Gerkou, CSc. a tajemníkem pro vnější vztahy a ekumenu bratrem Mgr. Ondřejem Chrástem. Delegaci naší církve na Tbiliském letišti přivítal 11. ledna zástupce patriarchy arcibiskup Petr. 

Doprovázel naše představitele po celou dobu jejich pobytu.Metropolita Kryštof přednesl v rámci mezinárodní konference přednášku na téma „Staroslověnský jazyk a jeho vztah ke gruzínskému písemnictví“. Dále se zúčastnil slavnostního setkání s gruzínským premiérem panem Bidzinou Ivanišvilim.

Spolu s patriarchou Eliášem II. a dalšími vzácnými hosty z historických pravoslavných církví: Alexandrijské, Antiochijské, Jeruzalémské, Bulharské, Rumunské, Ruské, dále místních autokefálních Kyperské, Řecké, Albánské, Polské. Vyvrcholením oslav obou výročí gruzínského patriarchy byla patriarši Božská liturgie konaná v neděli 13. ledna v nové katedrále Svaté Trojice.

Číst dál...

Patriarší a synodní encyklika

Patriarší a synodní encyklikaPatriarší a synodní encyklika ke svátku neděle pravoslaví – oslava pravoslaví, 19. 2. 2010

Přeložili: Ondřej Chrást a Aleš Mrázek

Naše nejsvětější pravoslavná církev si dnes připomíná svůj vlastní svátek a historický a mučednický ekumenický patriarchát – mateřská církev konstantinopolská posílá požehnání a lásku všem svým věřícím a duchovním dětem na celém světě a zve je ke společné modlitbě.
Požehnání vám ve jménu našeho Pána!
Všichni, kdo po věky viditelně či neviditelně usilovali o oslabení církve, všichni, kdo se snažili rozvrátit církev heretickým učením, všichni, kdo chtěli církev umlčet tím, že ji zbaví jejího hlasu svědectví; ti všichni byli neúspěšní. Skutky mučedníků, slzy asketů a modlitby svatých ochránily církevní spiritualitu, zatímco Utěšitel a Duch pravdy ji vedl do plnosti pravdy.

Číst dál...