st11142018

Last update12:51:23 AM

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Back Jste zde: Domů Svět Zprávy ze světa Gruzínský patriarcha Eliáš II. oslavil 80. narozeniny

Gruzínský patriarcha Eliáš II. oslavil 80. narozeniny

Pravoslaná církev Eliáš II

Jeho Svatost gruzínský patriarcha Eliáš II. se 4. ledna 2013 dožil 80. let a zároveň poděkoval za 35. výročí své intronizace. Gruzínská pravoslavná církev spolu s představiteli gruzínského státu uspořádala oslavy obou těchto výročí ve dnech 10. - 14. 1. 2013.Osobní pozvání na tyto oslavy dostal také náš metropolita Kryštof a zúčastnil se jich spolu s prot. prof. ThDr. Milanem Gerkou, CSc. a tajemníkem pro vnější vztahy a ekumenu bratrem Mgr. Ondřejem Chrástem. Delegaci naší církve na Tbiliském letišti přivítal 11. ledna zástupce patriarchy arcibiskup Petr. 

Doprovázel naše představitele po celou dobu jejich pobytu.Metropolita Kryštof přednesl v rámci mezinárodní konference přednášku na téma „Staroslověnský jazyk a jeho vztah ke gruzínskému písemnictví“. Dále se zúčastnil slavnostního setkání s gruzínským premiérem panem Bidzinou Ivanišvilim.

Spolu s patriarchou Eliášem II. a dalšími vzácnými hosty z historických pravoslavných církví: Alexandrijské, Antiochijské, Jeruzalémské, Bulharské, Rumunské, Ruské, dále místních autokefálních Kyperské, Řecké, Albánské, Polské. Vyvrcholením oslav obou výročí gruzínského patriarchy byla patriarši Božská liturgie konaná v neděli 13. ledna v nové katedrále Svaté Trojice.

Zúčastnili se jí členové delegací všech pozvaných církví, včetně metropolity volokolámského Ilariona, který v Gruzii strávil část svého dětství a sloužil u patriarchy do 15 let jako přisluhující. Při těchto bohoslužbách se modlil také gruzínský premiér pan Bidzina Ivanišvilli. Ve svém projevu po bohoslužbách vyjádřil svou synovskou lásku k oslavenci a zdůraznil mimořádnou a nezastupitelnou roli pravoslavné církve při upevnění jednoty gruzínského národa a jeho kulturní a duchovní vyspělosti.
Mezi gratulanty vystoupil také metropolita Kryštof, který zdůraznil jeho pastýřskou lásku ke všem pravoslavným věřícím, včetně Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku. Jako symbolický dar mu předal broušenou křišťálovou mísu na svěcenou vodu k žehnání gruzínského národa. Během svého pobytu v Gruzii navštívila naše delegace horský monastýr Šio, založený svatým anachoretou - poustevníkem v 6. století. Ctihodný Šio obnovil v Gruzii spolu se svými spolu bratry pravoslavnou tradici. Několik desetiletí žil a modlil se v hluboké jámě vytesané ve skále, kam mu potravu donášel Bohem poslaný havran, podobně jako proroku Eliáši. Poté se poklonili v ženském monastýru Samtavro u hrobu otce Gabriela, který zesnul v roce 1995 v pověsti svatosti jako zpovědník a člověk, který duchovním zrakem vidí dalekou budoucnost. U jeho hrobu v areálu monastýru se denně dějí zázračná uzdravení.
Metropolita Kryštof s doprovodem navštívil také historické hlavní město Gruzie Mzchetu, kde se pomodlil v katedrále Svetiskhovelli a poklonil se říze Spasitele Ježíše Krista. Tento vzácný svatý předmět je uložen pod centrálním chrámovým sloupem.
Poslední den pobytu naší delegace v Gruzii, který připadl na Nový rok a svátek sv. Basila Velikého podle Juliánského kalendáře, vykonal vladyka metropolita sv. archijerejskou liturgii v Sionském chrámu v centru Tbilisi. Tato svatyně sloužila řadu desetiletí jako patriarší katedrála. Jsou v ní pohřbeni dva patriarchové mučedníci a vyznavači z doby ateistického pronásledování církve za Sovětského Svazu, jehož součástí byla také Gruzie. Vladyka Kryštof po bohoslužbách předal arcibiskupu Petrovi ikonu svatého Rostislava znázorňující pokřtění Velké Moravy. Tento dar přinesl otec Milan Gerka ze Slovenska.
Celé oslavy přenášela gruzínská televize v přímém přenosu. Z novoroční sv. archijerejské liturgie pořídila zvláštní zpravodajský dokument.
Účast představitelů Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku na letošním jubileu patriarchy Eliáše II. prohloubila sesterské vztahy s Gruzínskou pravoslavnou církví a jejím hluboce věřícím národem.
Gruzínskému patriarchovi Eliáši II. mnohá a blahá léta!!! ústředí